Web Content Viewer
НЧ „Пробуда – 1928” – гр.Каспичан
гр. Каспичан, ул. "Мадарски конник" № 99;
e-mail: chit_probuda.ksp@mail.bg
Председател: Стефан Петков
Читалищен секретар: Искра Радева; тел. 0894/662 337
Народното читалище в град Каспичан е основано през 1921 година. През 1925 година читалището получава името „Пробуда”. През месец октомври 1928 година на общо събрание е приет първия Устав на читалището и с Указ на царя то се узаконява. Първият самодеен колектив се е състоял от млади и възрастни хора и няколко ученика. Всички те, като първа проява са създали коледен хор за коледуване, чрез който са събирали средства за библиотека и читалищна сграда.Посещавали са всички къщи, всяко семейство, всеки жител и са ги радвали за големия празник. Същият състав е изградил и театралната група. Първото представление е било представено в общинската сграда и са изнесли първата пиеса- комедия „Немирния ученик”. След събаряне на стара сграда през септември 1929 година започва строежа на първото читалище в гарата. И така читалищната дейност с годините се е обогатявала и развивала в интерес на местното население. През 1956 г. на народно читалище е присъдено званието „ОБРАЗЦОВО”. През 1982 година е построена и завършена новата читалищна сграда. С откриване на новата сграда дейността на читалището значително се разнообразява.
През 2018г всички мероприятия организирани от читалището преминават под мотото „90 години читалище „Пробуда”.
Народно читалище „Пробуда-1928” е единствения културен център в гр. Каспичан, който работи за развиване и опазване на културния живот и разнообразяване свободното време на хората, за опазване на обичаите и традициите на българския народ, грижи се и съдейства за разширяване знанията на гражданите, възпитава и утвърждава националното самосъзнание.
Читалището е основен организатор и участник във всички мероприятия свързани с културния календар на Общината.
В читалището се провеждат съвещания, презентации на НПО, събрания на различни организации и техни мероприятия, различни от културния календар на читалището и Общината.
Като единствена културна институция, която напълно отговаря на интересите на гражданите за просвета, култура и развлечение, ние се стремим и занапред да работим в същата посока, като разширяваме и разнообразяваме дейността си. Към читалището работят много самодейци и доброволци, които дейно участват в културния живот на града.
Самодейните ни състави са носители и пазители на българската самобитна култура и фолклор. Нашите състави са носители на множество награди в национален и международен аспект. Децата, които са обхванати в различни състави, според възрастта и интересите си, се трудят активно под вещото ръководство на читалищните служители и хореографи, без значение на тяхната етническа и верска принадлежност.
Форми на художествена самодейност:
- Театър "Каспичан
- Танцов състав "Настроение"
- Танцов състав "Настроение "-деца и юноши
- Танцов състав "Каспичански ритми"
- Детско вокално студио "Звездици"
- Детска вокална група "Чучулига"
- Детска вокална група "Славейче"