Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2K93
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS121S5
Образование Спорт и младежки дейности Култура Социални дейности Здравеопазване МКБППМН

Социални дейности

Дата на публикуване: 19.08.2020
Последна актуализация: 03.04.2025

 



Дневен център за пълнолетни лица с увреждания с. Кюлевча



Дневен център за пълнолетни лица с увреждане е комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно обслужване на пълнолетни лица през деня, свързани с предоставянето на храна, задоволяване на ежедневните, здравните, образователните и рехабилитационните потребности, както и организация на свободното време и личните контакти. Потребителите се подпомагат от професионалисти с цел социално включване и превенция на настаняването им в специализирана институция.

Работата в центъра насърчава социалната промяна, разрешаването на проблеми на човешките взаимоотношения и развитието на способностите на хората с цел подпомагане на благоденствието.

За човека с увреждане съществува необходимост от помощ в приспособяването му към ежедневието, а когато това е възможно,  и  за извършване на предишния му начин на живот. В този смисъл на преден план излиза възможността от осигуряване на рехабилитация и интеграция, за да могат хората с увреждания да постигнат и да запазят оптимално равнище на активност и независимост, осигуряване на доходи и независим живот.

ДЦПЛУ обслужва потребители от 7 населени места и предоставя социална услуга на територията на три общини – Каспичан, Нови пазар и Шумен.

Социалната услуга се предоставя от квалифициран персонал включващ: директор, рехабилитатор, медицинска сестра, трудотерапевти, социални работници и др. Персонала е назначен съобразно методиката за предоставяне на ДЦПЛУ и с съобразен с нуждите на хората с увреждания ползващи услугата. През 2019г. всички специалисти в ДЦПЛУ са включени в обучения и семинари за запознаване с промените в нормативната уредба, с цел повишаване на квалификацията и създаване на умения за работа в екип.

И през 2020 година продължава тенденцията за трайна заетост на центъра, като при  капацитет - 30 лица с увреждания, броят на потребителите на услугата е значително над утвърдения с близо 100 %  средна посещаемост.


Ръководител: Цонка Иванова С.Кюлевча, общ.Каспичан Ул.”Дружба” № 5 Тел.05327 / 96-03 моб. 0885 585 442; e-mail: dcvhu@avb.bg

 



Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания "Слънце"



Центърът за настаняване от семеен тип за деца без увреждания „Слънце“ е услуга, която посрещна първите деца през месец март 2012 г.  Към настоящият момент в Центъра е с капацитет от 15 места.

Грижата в социалната услуга е като в домашна среда и е поета основно от детегледачки, които работят на смени, с цел осигуряване на постоянна грижа. Жилищните пространства са така организирани, че да наподобяват максимално домашна обстановка, която да благоприятства развитието на децата и да им показва семеен модел.

Екипът на социалната услуга организира ежедневието на децата, според предварително изготвени заедно с тях общи правила. Дейностите, които се предоставя, покриват утвърдените стандарти за работа с деца в общността и включват:

Ежедневни дейности

Ежедневието на децата е организирано по начин, който стимулира развитието на техните умения и самостоятелност. Осигурява се необходимото лично пространство и възможности за създаване и поддържане на социални контакти. На децата е осигурена постоянна 24-часова грижа и подкрепа.

Здравни дейности

На всяко дете е осигурен достъп до здравна профилактика, здравни грижи, лечение и рехабилитация. На децата със специфични здравословни проблеми е осигурена допълнителна специализирана помощ от външни специалисти като логопед, специален педагог и др.

Емоционална и психологическа подкрепа

Прилага се психо-социална подкрепа за преодоляване на кризи в развитието на децата. Психологическата подкрепа е насочена към подобряване психичното състояние на детето, преодоляване на травмиращи преживявания и стимулиране на неговото емоционално, личностно, познавателно и социално развитие.

Обучителни дейност

На всички деца в Центъра е осигурен достъп до подходящо училищно заведение и подкрепа в образователния процес. Екипът от специалисти съдейства на децата да участват в различни форми на извънкласни занимания по интереси, както и за тяхното професионално ориентиране и подготовка. Осигурен е достъп на информация от различни подходящи източници.

Жизнени умения за самостоятелен и независим живот и социално включване

Изграждането на умения за самостоятелен живот, както и създаването на възможности за социално включване, се осъществява по разработени специализирани програми, обвързани с индивидуалната и групова работа с децата, настанени в Центъра. Програмите целят максимално да задоволят индивидуалните потребности на децата и същевременно с това, те да получат нови знания и умения, необходими за изграждането им като личности.

  • Програма за мотивационно обучение;
  • Програма за обучение – ключови компетентности – откриване на лични стремежи и качества, мотивация за тяхното реализиране и приложение в живота;
  • Екипът на социалната услуга съдейства на децата при техните контакти с институции и при административни процедури, организира издаването на лични документи;
  • Персоналът съдейства да развиват умения и да натрупват знания, насърчава ги в самостоятелно мислене и създава възможности за самостоятелно вземане на решения;
  • Екипът на Центъра подкрепя децата при изграждане на социални мрежи с приятели и роднини и др.

Организиране на свободното време

ЦНСТДБУ „Слънце” съдейства и осигурява условия за включване в разнообразни дейности, занимания и инициативи съобразно индивидуалните интереси на децата:

  • спортни занимания и състезания; културни събития; достъп до информация и

масови медии; курортни места и лагери; клубове по интереси, ателиета, творчески и спортни школи; отбелязване на значими лични събития и други национални и религиозни празници; игри; развитие на таланти и др.

Работа с родители и семейства

Право на всяко дете е да израсне в любяща среда със своите родители. За съжаление не всички деца имат тази възможност и се налага да се разделят с тях, но каквато и да е причината, всички те заслужават да получат най-добрата грижа, за да станат отговорни родители. На децата е осигурена възможността да възстановяват и поддържат връзка с родителите и семейството си, както и да създават връзка с приемни родители или осиновители, като това се съобразява с техния най-добър интерес. Оказва се специална подкрепа при подготовка за бъдеща ре-интеграция в биологичното, приемно или семейството на осиновители.

Центърът за настаняване от семеен тип за деца без увреждания „Слънце“ се разпознава сред партньори и в професионалната общност, като място осигуряващо качествена и максимално близка до семейната среда грижа за деца.

АКО ЖЕЛАЕТЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ УСЛУГАТА

Съществуват няколко начина, чрез които обществото би могло да подкрепи услугата  ЦНСТДБУ „Слънце”. Дори и най- малкия интерес  ще бъде високо  оценен.  Гарантираме, че паричните средства  или дарения в натура отиват директно при децата. Всички дарения се записват, отчитат и могат да бъдат проверени.

 

Бихте могли да донесете като:

  • Дарения  в натура за нуждите на децата, например: торта за рожден ден, играчки, книги, дрехи и др…;
  • Спонсорирате заниманието на дадено дете, като: рисуване, танци, театър, спорт;
  • Да отделите от вашето време и използвате вашите умения  за насърчаване таланта на талантливо дете;
  • Станете доброволец или приятел на дете от ЦНСТДБУ „Слънце” по време на групови занимания;
  • Може да предоставите база за отдих на море, планина или на село или да ни подкрепите финансово да реализираме детските им мечти.

 

За информация: Каспичан 9930, ул. „Димитър Благоев” № 51

Телефон: 053-890-064, е-mail: ddlrg@abv.bg; cnstksp@abv.bg

Виолета ИВАНОВА – Ръководител, GSM: 0895706040

Людмил АТАНАСОВ – Социален работник, GSM: 0896562197

 



Център за социална рехабилитация и интеграция



Център за социална рехабилитация и интеграция /ЦСРИ/ предоставя на потребителите комплекс от социални услуги, свързани с извършване на рехабилитация, социално-правни консултации, изготвяне и осъществяване на индивидуални програми за социално включване на деца и възрастни с увреждания. В ЦСРИ се предоставят дългосрочни и краткосрочни социални услуги съобразно утвърдено методическо ръководство. ЦСРИ гр.Каспичан е разкрит по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Живот в общността”, Договор:BG051PO001-5.2.13-0025-C0001.След приключване дейностите по проекта съгласно Заповед №РД 01-739/09.06.2014г. на Изпълнителния директор на Агенция за социална подпомагане считано от 01. 1.2014г. услугата функционира като делегирана държавна дейност.

Центърът обслужва потребители от територията на две общини – Каспичан и Нови пазар. 

Социалната услуга  се предоставя на широк кръг потребители – деца и лица в риск от социално изключване, както и техните близки:

  • Деца и лица с различни видове увреждания, емоционално – поведенчески проблеми и девиантно поведение, нарушения в развитието;
  • Деца и лица с различни форми на зависимост;
  • Деца и лица жертви на различни форми на насилие и експлоатация;
  • Други.

През последната година центърът функционира с капацитет надвишаващ утвърдения, което от своя страна е индикатор определящ необходимостта от този вид социална услуга, както е и показател за нейното качество на предоставяне. Работи над капацитета.

Социалната работа е постоянен и продължителен процес, от  който се нуждаят хората с увреждания с цел превенция изпадане е социална изолация на уязвима група потребители.

Предоставянето на услугата Център за социална работа и интеграция (ЦСРИ) цели подкрепа на индивидуалното развитие, поддържане и придобиване на нови способности и самостоятелност на лица с различни вид и степен на увреждане, както и подкрепа на лица от различни рискови групи, чрез целенасочени дейности за интеграция и превенция на социалното изключване. Услугата включва разнообразни консултативни, терапевтични и рехабилитационни дейности, насочени към създаване, поддържане и разширяване на социалните умения, както и обучение за водене на самостоятелен начин на живот.  

Условия и ред за ползване на социалната услуга:

Всяко лице, желаещо да ползва социални услуги в ЦСРИ, подава до директора на ДСП по настоящ адрес следните документи:

·  молба по образец за ползване на социална услуга;

·  копие на експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК или медицински протокол на ЛКК /при наличие на такова/;

·  копие на личен амбулаторен картон /при наличие на такъв/;

·  документ за самоличност /за справка/. При необходимост доставчикът на социалната услуга може да изисква и други документи. 

Ръководител: Велислава Тодорова гр.Каспичан Ул.”Тодор Петков” № 2 Тел.05327 / 96-10 GSM 0882 599 026; e-mail: csri@avb.bg

 



Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда


Центърът е разкрит през м. април 2016г. по Проект № BG05M9OP001-2.002-0122-C001 „Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда”. Проекта  се осъществи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Предоставянето на услугите цели осигуряване на дългосрочна социално-здравна грижа за хората в неравностойно положение в община Каспичан.

През 2019 год. потребителите  ползващи услугите на горепосочения център са 65 на брой. Същият  развива дейност в част от сграда – публична общинска собственост, ремонтирана, обзаведена и оборудвана за нуждите на проекта. – Обособени и ремонтирани четири помещения, съобразно спецификата на дейностите, които предоставя Центъра.

Екипът който работи на ½ щ. бройка включва: шофьор, рехабилитатор, трудотерапевт и социален работник.

С цел осигуряване на мобилност, достъпност и разширен обхватна комплекса от социално-здравни услуги, които се предоставят в Центъра, е закупено и се ползва специализирано транспортно средство за хора с увреждания 5+1 места, с рампа и място за инвалидна количка. Услугите са с широк социален обхват и в интерес на доброто обслужване на клиентите. С транспортното средство се обслужват потребителите от населените места на територията на община Каспичан.

Качествено предлаганите грижи, регистрират през годините повишен интерес към услугите в центъра, който се оказа и притегателно място за немалка част от клиентите.

Финансирането на специализираните социално-здравни услуги към настоящият момент е от общински бюджет – месни дейности. Ползването на услугата е безплатно.

Ръководител: Виолета Иванова гр.Каспичан Ул.”Димитър Благоев” № 51 Тел. 053 890064; GSM 0895 70 60 40; 0897 96 66 58; e-mail: cnstksp@avb.bg

 

 



Домашен социален патронаж



 

Домашен социален патронаж е услуга в общността, която предоставя комплекс от услуги в домашна среда на лицата, които са затруднени или не са в състояние сами да организират и задоволят своите жизнени и битови потребности.

Чрез реализиране на проект BG051PO001-5.1.04-0109-C0001  "Създаване на звено за почасови услуги в домашна среда към Домашен социален патронаж- Каспичан с цел устойчивост, към структурата на услугата са включени две бройки "Социален асистент", които предоставят услуги в домашна среда подпомагащи ежедневието на лица с увреждания и самотно живеещи възрастни хора с невъзможност за самообслужване.

С цел  повишаване качеството на предоставяната социална услуга „домашен социален патронаж”,  през 2018г. е подменено  оборудването в кухнята, закупени и монтирани са нови енергийноефективни уреди за приготвяне на храна, отговарящи на съвременните български и европейски стандарти.

Услугите, предоставяни от Домашен социален патронаж, се извършват от квалифициран персонал с подходящо образование и дългогодишен опит в сферата на социалните услуги.

 



Механизъм  лична помощ по Закона за личната помощ


„ЛИЧНАТА ПОМОЩ“ е механизъм за подкрепа за пълноценно участие в обществения живот, за извършване на дейности, отговарящи на индивидуалните потребности от личен, домашен или социален характер и за преодоляване на бариерите на функционалните ограничения на правоимащите лица. Предоставянето му е регламентирано в Закона за личната помощ, Наредба № РД-07-7/ 28.06.2019 г. за включване в Механизма за лична помощ и Закон за хората с увреждания.

 

Лицата, които имат право да бъдат включени в Механизма Лична помощ по реда на Закона за личната помощ, са:

– човек с трайно увреждане с установени вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ;

– дете с 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност без определена чужда помощ.

 

Необходими документи за включване на ползватели в Механизма Лична помощ по Закона за лична помощ:

1. Заявление – декларация /по образец/

2. Направление за включване в Механизма Лична помощ с определен брой часове месечно, издадено от Дирекция „Социално подпомагане“- оригинал;

3. Документ за самоличност /за справка/, както и други документи при необходимост;

Горецитираните документи се подават лично или чрез упълномощено от него лице до Кмета на Община Каспичан

Лицата, желаещи да бъдат назначени като асистенти за предоставяне на механизма лична помощ по реда на Закона за личната помощ, следва да отговарят на следните изисквания:

1. Да не са поставени под запрещение;

2. Да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер;

3. Да не са налагани мерки за защита като извършител на домашно насилие по Закона за защита от домашното насилие на ползвател на лична помощ;

Необходими документи за заемане на длъжността личен асистент:

1. Заявление – декларация /по образец/

2. Автобиография;

3. Медицински документ за постъпване на работа;

4. Декларация, че няма сключен трудов договор /по образец/, или копие от трудов договор, ако кандидатът за асистент вече работи;

5. Декларация, че спрямо него не са налагани ограничителни мерки за защита като извършител на домашно насилие по Закона за защита от домашното насилие на ползвател на лична помощ / по образец/;

6. Документи, удостоверяващи успешно преминат курс на обучение за асистент, или документ, удостоверяващ наличието на подходящо образователно и/или квалификационно равнище, при наличие на такива.

7. Удостоверение за банкова сметка;

8. Документ, удостоверяващ наличието на трудов стаж;

С кандидатите за асистенти, които отговарят на изискванията за заемане на длъжността, се провежда събеседване. Изпълнението на трудовия договор започва от първо число на месеца, следващ месеца на подаване на документи, ако са подадени до 25-то число и всички проверки за наличие/липса на двойно финансиране са извършени до края на същия месец.

 

Кандидатите за включване в механизма лична помощ и кандидатите за асистенти могат да подават горепосочените документи всеки работен ден от 08:00 до 17:00ч. в стая 103 в сградата на Община Каспичан

 

 

За допълнителна информация: тел. 0882/599025

 


АГЕНЦИЯ ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЗА ХРАНИ И/ИЛИ ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

По Операция „3.1 -Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19“

BG05FMOP001-5.001

     Община Каспичан работи  по Операция „3.1 -Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19“ BG05FMOP001-5.001. Топъл обяд получават 200 крайно нуждаещи се лица от гр. Каспичан, гр. Плиска, с. Върбяне, с. Златна нива, с. Каспичан, с. Могила, с. Косово, с. Марково, с. Кюлевча и кв. Калугерица.

Средствата са осигурени от инициативата на Европейската комисия за преодоляване на последствията от КОВИД-19 чрез механизма „Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа“ (REACT-EU). Обядът включва супа, основно ястие, хляб и веднъж седмично десерт и се доставя до домовете на нуждаещите се лица всеки работен ден.

 Допустими целеви групи по Операция „3.1 -Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19“ са:

  • Лица без доходи или с ниски доходи под линията на бедност - хора в затруднение поради влошената икономическа обстановка в страната, хора, които поради възрастта си или налични увреждания са в по-висок риск от заразяване и неблагоприятно протичане на инфекцията;
  • Лица, поставени под карантина - без доходи или с ниски доходи под линията на бедност и нямат близки, които да им окажат подкрепа;
  • Лица, обект на социално подпомагане, за които е установена нужда от допълнителна подкрепа и в условията на извънредна епидемична обстановка, са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности.

     Лицата отговарящи на условията на  целевите групи по операцията, които желаят да ползват услугата следва да подадат Заявление – декларация /Приложение № 2/   и Декларация за разкриване на данъчна и осигурителна информация за всяко съжителстващо лице /Приложение № 20/ в Центъра за административно обслужване разположен на първи етаж в  сградата на Общинска администрация Каспичан с адрес: гр. Каспичан, ул. „Мадарски конник“ № 91. 

     За повече информация може да позвъните на телефон 0882599025.

 



Социална услуга "Асистентска подкрепа" 



От началото на 2021г. на територията на Община Каспичан се предоставя специализираната социална услуга „Асистентска подкрепа“.

Община Каспичан в качеството си на доставчик на социална услуга „Асистентска подкрепа“, в изпълнение на Закона за социалните услуги, Ви информира относно предоставянето и изпълнението  на социалната услуга.

„Асистентската подкрепа“ е специализирана социална услуга, която включва ежедневна почасова подкрепа в домашна среда на деца и лица с трайни увреждания и на лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, предоставяна от лице назначено на длъжност „Социален асистент“.

Потребители на социалната услуга „Асистентска подкрепа“, съгласно Закона за социалните услуги са следните целеви групи:

  • лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност;
  • деца с трайни увреждания и пълнолетни лица с трайни увреждания с определена чужда помощ, които не ползват асистентска подкрепа, помощ за осигуряване на асистентска подкрепа или за които не се получава помощ за грижа в домашна среда по реда на друг закон.

Максималната  продължителност за ползване на социалната услуга „Асистентска подкрепа” от един потребител е до 4 часа дневно, всеки работен ден, съобразно изготвената индивидуална оценка на потребностите.

Целта на услугата е оказване подкрепа на потребителите в справянето с ежедневни дейности, съобразени с личните интереси и възможности. Услугата подпомага поддържането и развиването на силните страни на всеки потребител. Оказваната помощ от социалния асистент се извършва съобразно потребностите и предпочитанията на потребителя, които се уточняват предварително.

Дейностите, изпълнявани от социалните асистенти, включват подкрепа на ползвателите при:

  • самообслужване;
  • движение и придвижване;
  • промяна и поддържане на позицията на тялото;
  • изпълнение на ежедневни и домакински дейности;
  • комуникация.

Кандидатите за потребители заявяват желанието си да ползват социалната услуга „Асистентска подкрепа” по настоящ адрес, като необходимите документи за кандидатстване са следните:

Документи от кандидатите за потребители, желаещи да ползват социалната услуга „Асистентска подкрепа“, се подават  в „Центърa за административно обслужване“, в сградата на Община Каспичан, ул.”Мадарски конник”№ 91 всеки работен ден от 08:00 до 17:00 часа, по тел. 0884575058 или по електронна поща на адрес obshtina@kaspichan.org.

Документи по образец за социалната услуга „Асистентска подкрепа“ могат да бъдат изтеглени от официалната интернет страница на Община Каспичан на адрес: http://www.kaspichan.org.

За допълнителна информация тел. 0884575058 Пенка Георгиева – Специалист „Асистентска подкрепа“ в Община Каспичан.

 



Топъл обяд на територията на Община Каспичан



ПРОГРАМА ЗА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ
 ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС

Операция BG05FPR003-1.001 Топъл обяд

 

 

ПРОЕКТ № BG05SFPR003-1.001 -0035 „3.1 - Топъл обяд на територията на община Каспичан

 

Административен договор за директно предоставяне на БФП BG05SFPR003-1.001 - 0035 „3.1 - Топъл обяд на територията на община Каспичан “ от 01.10.2022 година. Програма: Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс на Европейския съюз. Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ Бенефициент: Община Каспичан

 

 Основна цел на проекта: Основната цел на проекта е подпомагане с топъл обяд на територията на община Каспичан на хора, които поради своята възраст, трайно увреждане или заболяване не могат сами да задоволят своята потребност от топла храна, както и уязвими лица, които са без или с ниски доходи.  

 

Специфични цели:

1. Осигуряване на здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава;

2. Осъществяване на допълнителни мерки на местно ниво за социално приобщаване на най-нуждаещите се лица;

 

Основни дейности по проекта:

 1. Определяне на целевите групи;

 2. Приготвяне на топъл обяд;

 3. Предоставяне на топъл обяд;

 4. Реализиране на съпътстващи мерки.

Целеви групи на проекта: В рамките на проекта се предвижда осигуряване на топъл обяд на 200 лица на територията на община Каспичан, включително многочленни семейства, нуждаещи се от социална закрила в най-висока степен:

 · лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;

· лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредба № РД-06-53 от 17.09.2021 г., които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;

· лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;

· лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;

 · скитащи и бездомни лица;

 · лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците

 

 Очаквани резултати: Проектът на Община Каспичан цели намаляване на броя на живеещите в бедност лица и превенция от социално изключване, чрез осигуряване на храна и подкрепа посредством:

· Предоставяне на топъл обяд на 200 лица, които поради своята възраст, трайно увреждане или заболяване не могат сами да задоволят своята потребност от топла храна, както и уязвими лица, които са без или с ниски доходи

· Приготвен топъл обяд в работните дни на месеца за 200 лица;

· Предоставен топъл обяд в работните дни на месеца за 200 лица, включително многочленни семейства с деца;

· Предоставени съпътстващи мерки за потребители с установени нужди, в резултат на което ще се подобри качеството на живот, чрез ползване на социални, здравни и образователни дейности и услуги.

 

 

 Обща стойност на проекта: 546 470.40 лв. с включен ДДС.

 Край на проекта: 30.09.2025г.

 Статус: в процес на изпълнение

Заявления за включване в Програмата „Топъл обяд на територията на община Каспичан“ се подават стая 103 в сградата на Община Каспичан.

Телефон за контакт: 0882/599025


 


Община Каспичан ще предоставя нова социална услуга по процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“

 

Започва нова процедура BG05SFPR002-2.012 „Иновативни здравно – социални услуги“. Целта на операцията е да се подобри предоставянето на иновативни здравно социални услуги в домашна среда за:

        - Самотноживееещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;

       - Самотноживеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.

            Предоставянето на услугата на допустимите по настоящата процедура потребители ще се осъществява на база оценка на нуждите по скалата на Бартел и скалата на Лоутън – Броди, специално изготвена от Управляващия орган Методика.

В тази връзка, Община Каспичан обявява процедура за прием на заявления от нуждаещи се от подкрепа. След извършване на оценка на потребители, на одобрените лица в рамките на финансирането по проекта, ще бъде предоставена почасова услуга – периодично, според потребностите, като не се допуска дублиране на дейностите с ползваните услуги / дейности по други програми и проекти.

Кандидатите за ползване на услугата подават следните документи:

  • Заявление /по образец/ - изтегли тук
  • Документ за самоличност /за справка /
  • Експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК /копие/
  • Други медицински документи – актуална епикриза и др. / копие /
  • Декларация за съгласие за обработване на лични данни / по образец/

 

 

Операцията ще се реализира като процедура на директно представяне и ще бъде с продължителност 24 месеца.

Документи от кандидат потребители ще се приемат в сградата на общинска администрация с адрес:гр. Каспичан, ул. „Мадарски конник“91, стая 103

За допълнителна информация тел.за връзка: 0882599025

 

 

 

 



Доклад за дейността на услугата „Предоставяне на патронажна грижа на възрастни хора и лица с увреждания на територията на Община Каспичан и Община Венец”